Aktuality

Rozšířili jsme naše provozy o kavárnu 

Dostala se nám příležitost převzít zajímavý prostor kavárny v Humpolci, a po poctivém zvážení jsme se rozhodli nabídku využít, protože v tomto prostoru vidíme velký potenciál. Kavárna tak rozšíří naše gastroprovozy Čistá duše.

Prostor, teď už bývalého Coworku, se nachází kousek od humpoleckého náměstí a také na cestě, která vede ke zřícenině Hradu Orlík. U kavárny je také venkovní dětské hřiště. Vnitřní prostor prozatím nabízí kapacitu 20 míst a také konferenční místnost se stejnou kapacitou.

V budoucnu bychom ale rádi změnili koncept kavárny na tzv. babyfriendly, tedy zaměřit ji na maminky s dětmi.

Sortiment v Humpolci bude složený z výrobků Bistra a Cukrárny. Navíc zde bude možnost zakoupit i keramiku z Havlíčkova Brodu a Pelhřimova a také šité výrobky.FOKUS Vysočina se spojil s Home for trees a oslavil Den Země

25. dubna 2023

Čtyři tisíce. To je počet stromků, které se podařilo vysázet u Chotěboře. A to v rámci společné akce organizací FOKUS Vysočina a Home for trees.

Obě organizace se spojily, aby společnými silami přizvaly dobrovolníky, se kterými by pomohli s obnovou lesů u Chotěboře. "Na akci dorazilo na padesát dobrovolníků z řad veřejnosti, přijeli i učitelé a žáci z EQ základní školy z Havlíčkova Brodu a také klienti z naší sociálně terapeutické dílny Bludiště," pochvalovala si PR manažerka FOKUSu Vysočina Edita Veselková. Všem účastníkům byli k dispozici i pracovníci sociálního podniku FOVY, kteří mají sázení stromků jako náplň práce.

Během celého dne panovala pohodová atmosféra. Bylo to setkání lidí, propojení světů a spojení srdcí při smysluplné činnosti. Po práci bylo pro všechny přichystáno občerstvení. "Opékali se buřty nebo hermelíny. A naše Bistro Čistá duše upeklo i něco sladkého," řekla Edita Veselková.

Už nyní se obě organizace domluvily a mají v plánu další sázecí akci, která by se měla uskutečnit na podzim letošního roku, tedy až bude přívětivější počasí k sázení, tedy ne takové teplo.

Kdo je Home for trees?

  • je ekologická organizace, která v ČR od roku 2019 sází přírodě blízkým způsobem biodiverzní lesy odolnější vůči změnám klimatu, s převahou listnatých stromů a převážně na územích zničených kůrovcem nebo větrnými polomy.
  • je jedinou českou organizací, která je členem celosvětové sítě Plant For The Planet a evropské organizace Pro Silva Bohemica.

Velikonoční prodejní výstava
v Pelhřimově

24. března 2023

Nový krámek s výrobky nejen z FOVY

1.12.2022

FOVY má nový obchod s názvem Ruce v dílně, kde bude prodávat nejen ručně vyráběné výrobky z vlastních provozů, ale také z dalších sociálních podniků a od partnerů

z regionu. Prostor, který se nachází kousek od náměstí v Havlíčkově Brodě - Horní 183, jsme otevřeli 1. prosince. Je to pro nás skvělá možnost, kde můžeme prezentovat naši práci a dát našim zákazníkům možnost pořídit výrobky s příběhem a podpořit nejen náš sociální podnik.

A co v našem obchůdku najdete? Keramiku jak z havlíčkobrodského, tak

z pelhřimovského provozu, drobné šité dekorační výrobky, svíčky, betonové dekorativní předměty a jiné ručně vyráběné zboží. Navíc je možnost v obchůdku Ruce v dílně objednat naše výrobky podle vlastního přání a návrhu.

Sázení s FOVY pouze
dvakrát do roka

4. května 2022

Zaměstnanci PRŮMSTAVu zasadili za jedno dopoledne přes dva tisíce stromků. Nejen že pomohli FOVY s obnovou lesů na Vysočině, ale také stmelili kolektiv. Po náročné práci byli odměněni občerstvením z Bistra Čistá duše. Teambuildingy v lese se konají pouze dvakrát v roce, a to na jaře a na podzim.

Téměř dvacítka zaměstnanců pražské stavební firmy se zapojila k havlíčkobrodské "Lesní četě" a společně s jejími zaměstnanci zvládli za dopoledne vysázet 2200 stromků nedaleko Chotěboře. "Šlo jim to pěkně od ruky, myslím si, že se akce vydařila a užili si ji i naši lesáci," uznal vedoucí havlíčkobrodského provozu FOVY, Petr Krepčík.

Nápad se sázením stromků v rámci teambuildingové akce se zrodil v podstatě náhodou. FOVY v roce 2021 požádala Nadaci VINCI, jejímž přispěvatelem je i společnost PRŮMSTAV, o příspěvek na auto pro "Lesní četu".

"Patronem projektu se stala zaměstnankyně PRŮMSTAVu Klára Treglerová, která společně se Zuzanou Vácovou z Nadace VINCI projevily přání, že by chtěly vidět práci Lesní čety a hlavně v praxi to, na co potřebujeme auto. Během setkání v lese, kde zrovna chlapi sázeli stromky, vznikl nápad, jestli bychom dokázali připravit teambuildingovou akci, kde by sázeli stromky zaměstnanci PRŮMSTAVu," přiblížila prvotní nápad, projektová manažerka FOVY Karolína Zvonařová.

Lesní četa poskytla místo, stromky a nářadí, PRŮMSTAV dodal ruce na práci. "Ze zpětné vazby zúčastněných zaměstnanců je patrné, že se jim akce velmi líbila a budou si ji chtít zopakovat i v budoucnu," pochvalovala si Klára Treglerová, která se ještě se svými kolegy přesunula do Hlinska, kde se všichni připojili do akce: Ukliďme Česko. Trasu čištění jim naplánovaly zaměstnankyně Cukrárny Čisté duše, kde také začal start celého čištění.

Velikonoční prodejní výstava 
v Pelhřimově

4. dubna 2022

Vánoční prodejní výstava
v Pelhřimově

8. prosince 2021


Před Vánoci mají zaměstnanci
FOVY napilno

1. prosince 2021

Vánoční cukroví, občerstvení na posezení s kolegy nebo přáteli před Vánoci, keramické ručně vyráběné dárky pro nejbližší. To vše vyrábí zaměstnanci sociálního podniku FOVY, který lidem s duševním onemocněním či jiným handicapem nabízí práci v sedmi provozech.

V Bistru Čistá duše šikovné ruce zaměstnankyň dělají skvělé chlebíčky, jednohubky, obložené talíře, ale také upečou skvělé sladké dobroty a drobné občerstvení. Ideální na předvánoční posezení s kolegy z práce nebo s blízkými.

Cukrárna Čistá duše jako každý rok peče poctivé cukroví a kdo chce, tomu ušetří čas, který by jinak strávil u plotny. V krabičce jsou klasické kousky od vanilkových rohlíčků, přes pracny, pusinky, kokosky, linecké až po myslivecké knoflíky. "Vše pečeme z poctivých surovin, tedy másla a smetany," potvrdila vedoucí hlinecké cukrárny Marcela Fišerová.

Součástí sociálního podniku FOVY jsou také rukodělné provozy v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě, které se zaměřují především na ruční výrobu keramiky. Vyrobí na zakázku téměř cokoliv od hrnečků, svícnů, misek, přes květináče, konvičky, sošky, popelníky až po drobné dárky a nově také svíčky. Veškeré kontakty jsou k dispozici na webových stránkách FOVY.V Chotěboři šijí recyklované propagační předměty s příběhem

3. listopadu 2021

Chotěbořské ženy sociálního podniku FOVY s.r.o. se podílejí na výrobě recyklovaných výrobků z nepotřebného textilu. Pod jejich rukama vznikají například obaly na knížky a zápisníky, pouzdra na telefony nebo tablety, tašky na víno, kapsy na dokumenty, organizéry a kapsičky na doklady nebo kosmetiku.

Zakladatelka projektu FOREWEAR, Markéta Borecká, pomáhá ve firmách spoluorganizovat sbírky oblečení, které už zaměstnanci nevyužijí, a velká část z něho je věnována charitativním obchůdkům. Pokud něco zbyde, je to přidáno do procesu recyklace. Z recyklované textilie z přebytků průmyslových výrob pak vznikají originální výrobky, které dávají práci lidem, kteří by se jinak složitě uplatňovali na trhu práce. Její projekt umožňuje firmám podílet se na dobré věci, a navíc rozdat zaměstnancům, klientům nebo firemním partnerům originální, netradiční, udržitelné firemní dárky a recyklované propagační předměty, které s sebou nesou příběh.

Na výrobcích FOREWEAR totiž pracuje hned šestice žen v Chotěboři, a to od roku 2014. "Když už mají naše výrobky někde vznikat, mým přáním je, abychom jejich prostřednictvím dali práci těm, kteří by ji jinak hůř sháněli. Spolupráce s chotěbořským provozem FOVY má proto velký smysl," potvrdila Markéta Borecká.

Jednou z šikovných děvčat v Chotěboři je i paní Eliška, která je rozvedená, má částečný invalidní důchod a dvě děti. Je proto ráda, že má práci a kolem sebe spoustu dobrých lidí. V Chotěboři šije už osm let.

Komu také tento projekt pomáhá, je paní Pavlína, kterou začaly během nenaplněného manželství pronásledovat deprese, úzkosti a nespavost. Nakonec se odhodlala k rozvodu a našla si práci právě mezi švadlenkami v Chotěboři. "Šití pro FOREWEAR mi přirostlo k srdci a baví mě," potvrdila. Nyní už ve FOVY šije šestým rokem.

Spolupráce přitom s projektem FOREWEAR začala podle slov vedoucí chotěbořské šicí dílny nenápadně. "Ze zbytků plátna jsme šily klíčenky. Až poté jsme zkusily tento zvláštní materiál, nevěděly jsme, jestli budeme schopny z něho šít. Byla to pro nás výzva. Nakonec se to povedlo a ve spolupráci nás to posunulo," potvrdila Vlasta Teclová. Od té doby se tak zakázky pro tento projekt velkou měrou podílí na příjmech chotěbořské dílny. "Jenže od covidu se zakázky samozřejmě snížily. Firmy začaly šetřit. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat dál," dodala.

Jak funguje sociální podnikání v zahraničí? Dozvíte se na webináři 14. října

Pátek 8. října 2021

Posbírat zajímavé zkušenosti a poznatky od zahraničních kolegů můžete na webináři Sociální podnikání v zahraničí - příklady úspěšných sociálních podniků. Kdy? 14. října.

Sdílení zkušeností z praxe od zahraničních kolegů v oblasti sociálního podnikání. To je hlavní téma dalšího webináře platformy sociálních podniků, který se uskuteční 14. října 2021 mezi 13 - 15 hodinou. Je zdarma, tlumočení je samozřejmě zajištěno.

O své poznatky z oblasti sociálního podnikaní se podělí Anna Asiakiri a Ioannis Chionis z Řecka a Raymo Bucher ze Švýcarska. Moderátorkou bude Felicitas Kresimon ze CEFEC (jediná sociální síť sociálních firem v Evropě).

Mluvit se bude o zaměstnávání lidí s duševním onemocněním, o oblastech podnikání, podpoře a rozvoji sociální oblasti ze strany veřejné sféry a dalších tématech.

Odkaz k připojení na webinář na zoom: https://us06web.zoom.us/j/87583764907.

Potvrďte prosím svou účast předem na e-mail: hanibalova.hana@fokus-praha.cz

Partnery akce jsou:

CEFEC, https://socialfirmseurope.eu/
Asociace komunitních služeb, https://www.askos.cz/
TESSEA, https://www.tessea.cz/cz/

Keramika a dobroty. FOVY je nabídne na Týdnech duševního zdraví

6. září 2021

Září je každoročně měsíc, během kterého se koná největší multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v České republice, Týdny duševního zdraví. Letos tomu nebude jinak a samozřejmě se do nich zapojí FOKUS Vysočina a také sociální podnik FOVY s.r.o. Ve čtvrtek 9. září se program uskuteční v Havlíčkově Brodě. Svůj stánek v Havlíčkových sadech bude mít keramická výroba, a také společně Bistro s Cukrárnou Čistá duše.

Stánek s keramikou nabídne své ručně dělané výrobky, jako jsou hrníčky, květináče, svícny, andělíčci a další sošky, ale také designovou řadu. "Tou se snažíme přiblížit modernějším trendům a zkrášlit tak i novodobé minimalistické domácnosti. Jejím motivem je žárovka, tedy symbol nápadu - inspirace," řekla vedoucí havlíčkobrodské keramické dílny, Kateřina Feltlová.

Na pohodovém odpoledni plném zajímavých informací a bohatého programu se budou moci návštěvníci i občerstvit. Stánek Bistra jim nabídne domácí palačinky s jablečným pyré, rozinkami a skořicí nebo se straciatellovým krémem, sypané čokoládou. Dále také domácí kynuté koláče a buchty.

Součástí stánku budou také dobroty z Cukrárny v Hlinsku. Ta se pochlubí svými neodolatelnými makronkami, kremrolemi a lineckým cukrovím.

Pro lidi s handicapem je důležitá práce, která jim napomáhá v začlenění do běžného života. Sociální podnik FOVY s.r.o. jim tuto možnost poskytuje, hned v sedmi provozech. Ty se věnují kompletační práci, práci v lese, údržbě zeleně, dokončovacím pracím ve stavebnictví, výrobě keramiky, šití, praní prádla, cukrářské výrobě a cateringu.

Změnili jsme název. Nově jsme FOVY

čtvrtek, 28. ledna 2021

Sociální podnik Chráněné dílny Fokus Vysočina s.r.o. mění od 28.1. 2021 svůj název. Nově se bude jmenovat FOVY s.r.o. Služby a výrobní činnosti i nadále pochopitelně zůstávají ve stejném rozsahu a kvalitě. Strategie společnosti založená na důvěře a vztahu s klientem i zaměstnanci, komunikaci i všestranné spokojenosti se tak nemění.

Ke změně názvu se rozhodl vlastník FOKUS Vysočina, z.ú., valná hromada společnosti a se svými podněty přispěli také samotní zaměstnanci. FOVY s.r.o. byla zapsána Krajským soudem v Hradci Králové.

"V dlouhodobém procesu přeměny od provozování chráněných dílen k podniku se společenskou odpovědnosti nastal čas na další změnu. Chceme být konkurenceschopní na běžném trhu a rovnocennými partnery pro všechny. I to byly důvody, které nás vedly ke změně názvu. Jsme totiž velmi hrdí na práci našich zaměstnanců, za našimi službami a produkty si pevně stojíme a věříme, že obstojí v jakékoliv konkurenci. Proto považujeme za vhodné oprostit se od označení chráněné dílny, které by snad mohlo být v některých případech stigmatizující a nadále se ještě více rozvíjet v oblasti sociálního podnikání," uvedl manažer společnosti Zdeněk Vacek.

Motto společnosti, která zaměstnává lidi s handicapem, zůstává stejné. Mění se jen název.

Být prospěšní a úspěšní.

Jsme FOVY s.r.o.