Aktuality

Před Vánoci mají zaměstnanci
FOVY napilno

1. prosince 2021

Vánoční cukroví, občerstvení na posezení s kolegy nebo přáteli před Vánoci, keramické ručně vyráběné dárky pro nejbližší. To vše vyrábí zaměstnanci sociálního podniku FOVY, který lidem s duševním onemocněním či jiným handicapem nabízí práci v sedmi provozech.

V Bistru Čistá duše šikovné ruce zaměstnankyň dělají skvělé chlebíčky, jednohubky, obložené talíře, ale také upečou skvělé sladké dobroty a drobné občerstvení. Ideální na předvánoční posezení s kolegy z práce nebo s blízkými.

Cukrárna Čistá duše jako každý rok peče poctivé cukroví a kdo chce, tomu ušetří čas, který by jinak strávil u plotny. V krabičce jsou klasické kousky od vanilkových rohlíčků, přes pracny, pusinky, kokosky, linecké až po myslivecké knoflíky. "Vše pečeme z poctivých surovin, tedy másla a smetany," potvrdila vedoucí hlinecké cukrárny Marcela Fišerová.

Součástí sociálního podniku FOVY jsou také rukodělné provozy v Pelhřimově a Havlíčkově Brodě, které se zaměřují především na ruční výrobu keramiky. Vyrobí na zakázku téměř cokoliv od hrnečků, svícnů, misek, přes květináče, konvičky, sošky, popelníky až po drobné dárky a nově také svíčky. Veškeré kontakty jsou k dispozici na webových stránkách FOVY.V Chotěboři šijí recyklované propagační předměty s příběhem

3. listopadu 2021

Chotěbořské ženy sociálního podniku FOVY s.r.o. se podílejí na výrobě recyklovaných výrobků z nepotřebného textilu. Pod jejich rukama vznikají například obaly na knížky a zápisníky, pouzdra na telefony nebo tablety, tašky na víno, kapsy na dokumenty, organizéry a kapsičky na doklady nebo kosmetiku.

Zakladatelka projektu FOREWEAR, Markéta Borecká, pomáhá ve firmách spoluorganizovat sbírky oblečení, které už zaměstnanci nevyužijí, a velká část z něho je věnována charitativním obchůdkům. Pokud něco zbyde, je to přidáno do procesu recyklace. Z recyklované textilie z přebytků průmyslových výrob pak vznikají originální výrobky, které dávají práci lidem, kteří by se jinak složitě uplatňovali na trhu práce. Její projekt umožňuje firmám podílet se na dobré věci, a navíc rozdat zaměstnancům, klientům nebo firemním partnerům originální, netradiční, udržitelné firemní dárky a recyklované propagační předměty, které s sebou nesou příběh.

Na výrobcích FOREWEAR totiž pracuje hned šestice žen v Chotěboři, a to od roku 2014. "Když už mají naše výrobky někde vznikat, mým přáním je, abychom jejich prostřednictvím dali práci těm, kteří by ji jinak hůř sháněli. Spolupráce s chotěbořským provozem FOVY má proto velký smysl," potvrdila Markéta Borecká.

Jednou z šikovných děvčat v Chotěboři je i paní Eliška, která je rozvedená, má částečný invalidní důchod a dvě děti. Je proto ráda, že má práci a kolem sebe spoustu dobrých lidí. V Chotěboři šije už osm let.

Komu také tento projekt pomáhá, je paní Pavlína, kterou začaly během nenaplněného manželství pronásledovat deprese, úzkosti a nespavost. Nakonec se odhodlala k rozvodu a našla si práci právě mezi švadlenkami v Chotěboři. "Šití pro FOREWEAR mi přirostlo k srdci a baví mě," potvrdila. Nyní už ve FOVY šije šestým rokem.

Spolupráce přitom s projektem FOREWEAR začala podle slov vedoucí chotěbořské šicí dílny nenápadně. "Ze zbytků plátna jsme šily klíčenky. Až poté jsme zkusily tento zvláštní materiál, nevěděly jsme, jestli budeme schopny z něho šít. Byla to pro nás výzva. Nakonec se to povedlo a ve spolupráci nás to posunulo," potvrdila Vlasta Teclová. Od té doby se tak zakázky pro tento projekt velkou měrou podílí na příjmech chotěbořské dílny. "Jenže od covidu se zakázky samozřejmě snížily. Firmy začaly šetřit. Tak uvidíme, jak to bude pokračovat dál," dodala.

Jak funguje sociální podnikání v zahraničí? Dozvíte se na webináři 14. října

Pátek 8. října 2021

Posbírat zajímavé zkušenosti a poznatky od zahraničních kolegů můžete na webináři Sociální podnikání v zahraničí - příklady úspěšných sociálních podniků. Kdy? 14. října.

Sdílení zkušeností z praxe od zahraničních kolegů v oblasti sociálního podnikání. To je hlavní téma dalšího webináře platformy sociálních podniků, který se uskuteční 14. října 2021 mezi 13 - 15 hodinou. Je zdarma, tlumočení je samozřejmě zajištěno.

O své poznatky z oblasti sociálního podnikaní se podělí Anna Asiakiri a Ioannis Chionis z Řecka a Raymo Bucher ze Švýcarska. Moderátorkou bude Felicitas Kresimon ze CEFEC (jediná sociální síť sociálních firem v Evropě).

Mluvit se bude o zaměstnávání lidí s duševním onemocněním, o oblastech podnikání, podpoře a rozvoji sociální oblasti ze strany veřejné sféry a dalších tématech.

Odkaz k připojení na webinář na zoom: https://us06web.zoom.us/j/87583764907.

Potvrďte prosím svou účast předem na e-mail: hanibalova.hana@fokus-praha.cz

Partnery akce jsou:

CEFEC, https://socialfirmseurope.eu/
Asociace komunitních služeb, https://www.askos.cz/
TESSEA, https://www.tessea.cz/cz/

Keramika a dobroty. FOVY je nabídne na Týdnech duševního zdraví

6. září 2021

Září je každoročně měsíc, během kterého se koná největší multižánrová osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v České republice, Týdny duševního zdraví. Letos tomu nebude jinak a samozřejmě se do nich zapojí FOKUS Vysočina a také sociální podnik FOVY s.r.o. Ve čtvrtek 9. září se program uskuteční v Havlíčkově Brodě. Svůj stánek v Havlíčkových sadech bude mít keramická výroba, a také společně Bistro s Cukrárnou Čistá duše.

Stánek s keramikou nabídne své ručně dělané výrobky, jako jsou hrníčky, květináče, svícny, andělíčci a další sošky, ale také designovou řadu. "Tou se snažíme přiblížit modernějším trendům a zkrášlit tak i novodobé minimalistické domácnosti. Jejím motivem je žárovka, tedy symbol nápadu - inspirace," řekla vedoucí havlíčkobrodské keramické dílny, Kateřina Feltlová.

Na pohodovém odpoledni plném zajímavých informací a bohatého programu se budou moci návštěvníci i občerstvit. Stánek Bistra jim nabídne domácí palačinky s jablečným pyré, rozinkami a skořicí nebo se straciatellovým krémem, sypané čokoládou. Dále také domácí kynuté koláče a buchty.

Součástí stánku budou také dobroty z Cukrárny v Hlinsku. Ta se pochlubí svými neodolatelnými makronkami, kremrolemi a lineckým cukrovím.

Pro lidi s handicapem je důležitá práce, která jim napomáhá v začlenění do běžného života. Sociální podnik FOVY s.r.o. jim tuto možnost poskytuje, hned v sedmi provozech. Ty se věnují kompletační práci, práci v lese, údržbě zeleně, dokončovacím pracím ve stavebnictví, výrobě keramiky, šití, praní prádla, cukrářské výrobě a cateringu.